pl.png ru.png en.png

Jedną z popularnych usterek jest tzw. ślizganie się sprzęgła skrzyni biegów. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być np. zarysowanie okładziny koła zamachowego, co będzie się wiązać z jego wymianą. Inne problemy, to np. uszkodzenie siłownika, synchronizatora lub zaworu pneumatycznego. Kłopoty podczas eksploatacji skrzyni biegów mogą wynikać także z nieprawidłowo dobranych podzespołów lub niewłaściwego oleju, jakim mechanizm został uzupełniony. To dlatego tak ważne jest precyzyjne dokonywanie przeglądów i prowadzenie dokładnej dokumentacji wymienionych płynów lub części.

 

Automaty i półautomaty

 

Bez wątpienia jazda autobusem lub samochodem ciężarowym wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów jest dużo przyjemniejsza i bardziej komfortowa dla kierowcy. Nie oznacza to jednak, że regeneracja skrzyń biegów nie dotyczy także przekładni automatycznych. Te mechanizmy również się psują, a niektórzy twierdzą nawet, że częściej, choć era manualnych skrzyń biegów, które były niezniszczalne dawno już minęła. Coraz powszechniejszą usługą staje się więc naprawa skrzyń biegów. Lublin jest miejscem, gdzie można szybko, precyzyjnie i w atrakcyjnej cenie kupić zregenerowaną skrzynię biegów z gwarancją jej prawidłowego działania. Automatyczne przekładnie nie generują dziś już tak dużego spalania paliwa, jak niegdyś. Trzeba jednak podkreślić, że doświadczony kierowca manualnej skrzyni biegów będzie potrafił tak sterować pojazdem, że wpłynie na zdecydowanie oszczędniejszą jazdę.

 

Doświadczenie kierowcy oszczędza skrzynię biegów

 

W samochodach ciężarowych usterki skrzyń biegów zdarzają się dość często. Dzieje się tak choćby dlatego, że mechanizm przekładni zakłada możliwość ruszania z wyższego biegu, np. z „trójki”, a nie tylko z „jedynki”, jak w autach osobowych. Przyczynia się to do zużycia sprzęgła nawet do 80% szybciej. Szesnastostopniowa obsługa manualnej skrzyni biegów TIR-a nie jest rzeczą prostą. Renowacja skrzyń biegów nie stanie się więc szybkim udziałem pojazdu, jeśli kierowca potrafi odpowiednio wykorzystywać biegi połówkowe.